Çerez Örnek
canlı destek

THE Impact Sıralamaları

THE Impact Sıralamaları, üniversitelerin Birleşmiş Milletlerin belirlediği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda yaptıkları çalışmaları değerlendirmektedir. Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Amaçlar; diğer adıyla Küresel Amaçlar, Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında aşırı yoksulluğu sona erdirmek, iklim değişikliğini düzeltmek ve 2030’a kadar eşitsizliği ve adaletsizliği sonlandırmak için tanımlanmıştır.

The Impact Sıralamaları üniversitelerin sürdürülebilirlik performanslarını dört temel başlık altında ve 17 alanda değerlendirmekte ve karşılaştırmaktadır: araştırma, yönetim, paydaşlar ve eğitim.

Ege Üniversitesi, 2020 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda oluşturulan 17 alanın tümünü Bireysel Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi olarak kabul etmektedir.

2022 yılı THE IMPACT verileri kapsamında dünyanın 110 bölgesinden 1406 kurumun verilerinin değerlendirildiği sıralamada Ege Üniversitesi, geçtiğimiz yıla oranla puanını 60.2’den 63.6’ya yükselterek 601-800 aralığında yer almıştır.

Ege Üniversitesi, Times Higher Education (THE) tarafından yapılan “Sürdürülebilirlik Hedefleri Etki Sıralaması”nda toplam 17 alanın 14’ünde dünya ortalamasının üzerinde yer alırken Türkiye’deki üniversiteler arasında da bu alanlarda ilk 10 üniversite içerisinde bulunmaktadır.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ